Wybór prawnika, na co patrzeć? - O prawnikach

Czasami każdy będzie potrzebował pomocy prawnej, czy obrońcę w sądzie. Niezależnie od tego czy jesteśmy winni, bez winy, czy prowadzimy własny interes. Warto poszukać: odszkodowania rybnik i znaleźć najlepszą dla nas kancelarię.

O wymaganiach zawodowych: Adwokat

Wybór prawnika, na co patrzeć? - O prawnikach odszkodowania rybnik
ps://pl.wikipedia.org/wiki/Adwokat">Wymagania zawodowe
Adwokat może wykonywać swój zawód w zespołach adwokackich lub indywidualnie (także w formie handlowych spółek osobowych). Kandydat na adwokata musi ukończyć wyższe studia prawnicze, odbyć aplikację adwokacką, tj. praktykę w adwokaturze oraz zdać egzamin adwokacki. Osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa są zwolnieni z konieczności odbycia aplikacji i zdawania egzaminu adwokackiego.

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich. Prawo wykonywania zawodu ma tylko ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. W Polsce wpisanych na listę jest ponad 7 tys. adwokatów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adwokat


Najczęstsze przyczyny rozwodów

Chyba najczęściej wymienianą przyczyną rozwodów jest różnica charakterów i alkoholizm oraz agresywne zachowanie jednego ze współmałżonków pojawiające się dopiero po ślubie, stale pojawiają się w kancelariach adwokackich również takie osoby, które zostały zdradzone. Dla osób pokrzywdzonych w związku najbardziej korzystne jest wystąpienie o rozwód z orzeczeniem o winie, ponieważ wówczas będą mogły liczyć o otrzymanie alimentów i taki podział majątku, który będzie dla nich korzystny.

Jednak obowiązkiem prawników jest zajęcie się również tymi osobami, które przyczyniły się do rozwodu, aby przynajmniej zminimalizować ponoszone przez nich straty związane z rozwodem. Osobnym problemem jest przyznawanie praw rodzicielskich do dzieci rozwodników.


Sąd w starożytnym Rzymie

W starożytnym Rzymie rozróżnić należy trzy okresy: monarchii, republiki i cesarstwa.

W okresie monarchii władzę sądowniczą sprawowali królowie.

W okresie republiki władzę sądowniczą (iurisdictio) sprawował konsul. Z racji tego, że konsulowie w Rzymie kierowali całym państwem w roku 367 p.n.e., by odciążyć urząd konsularny powołano urząd pretora. Pretorzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem procesu sądowego i udzielali ochrony pozaprocesowej (np. udzielali opiekunów osobom ułomnym). Same rozstrzygnięcia zapadały przed sędziami (iudex / arbiter), którymi były osoby wybierane przez strony. W drobnych sprawach podczas targowisk spory rozstrzygali edyle kurulni.

W okresie cesarstwa następowało systematyczne odbieranie władzy sądowniczej pretorom na rzecz innych urzędników podporządkowanych hierarchicznie cesarzowi. Magistratury reprezentowały bowiem autorytet cesarza i mogły egzekwować werdykt przymusem państwowym. Dodatkowo każda sprawa mogła trafić do urzędnika wyższego stopniem drogą apelacji, a nawet do cesarza.

Nie można przecenić roli procesu rzymskiego w kształtowaniu prawa w Europie. Sądy, jakie znamy, pochodzą w prostej linii od organizacji sądownictwa w starożytnym Rzymie. Podstawą naszego postępowania sądowego jest bowiem proces rzymski, a wygląd sal rozpraw polskich sądów przejęty jest wprost od rzymskich pretorów urzędujących na forum.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sąd



© 2019 http://o-prawnikach.liscoliwny.bialystok.pl/